SULTÁN, KTERÝ SE PŘÁTELIL S KRÁLOVNOU VIKTORIÍ

Abu Bakar se narodil 3.2.1833 a stal se 21. vládcem malajského státu Johor. Zasloužil se o modernizaci a rozvoj Johoru v 19. století, nejen z hlediska ekonomiky (podpora čínských podnikatelů v zemědělství), ale i infrastruktury, administravy a armády po vzoru západního světa. Byl uznávaným diplomatem i nadšeným cestovatelem. Jako první malajský panovník navštívil v r. 1866 Evropu. Díky těmto jeho schopnostem a vlastnostem navázal přátelství s královnou Viktorií a Johoru jako jedinému státu na Malajském poloostrově byla dána ze strany britských kolonizátorů samostatnost v otázce vnitřních záležitostí.

Poprvé se Abu Bakar oženil v r. 1857 v Pahangu s dívkou z širšího rodinného okruhu. Svého jediného syna, pozdějšího sultána Ibrahima, měl se svou druhou manželkou Cecilií Catherinou Lange, což byla dcera, jak už jméno napovídá, dánského obchodníka (matka byla čínského původu). Jejich svatba se konala v r. 1870 a dívka kvůli ní přijala muslimské jméno Zubaidah (takže Zubejda:-) ). V r. 1885 se stala třetí manželkou Číňanka Wong, jejíhož názoru si sultán vážil i ve státních záležitostech. Zemřela však již v r. 1891 a tak se v r. 1893 oženil sultán počtvrté při návštěvě tehdejší Osmanské říše (dnešní Turecko). Se všemi manželkami zplodil pouze dcery, pouze z druhého manželství, jak už bylo napsáno výše, syna.

Sultán zemřel 4.6.1895 na zápal plic v Londýně, kam se vydal již značně zesláblý zánětem ledvin s cílem získat podporu pro svého syna-nástupce. Nepomohl mu pomoci už ani osobní lékař královny Viktorie. Jeho tělo bylo dopraveno zpět do Malajsie a uloženo v královském mauzoleu.


Královské Muzeum Abu Bakara

Unikátní muzeum demonstrující prostory sultánova domu a rovněž předměty ze života jeho rodiny... Dozvědět se více


Mešita sultána Abu Bakara

Mešita sultána Abu Bakara

Jedna z nejkrásnějších mešit v zemi s nádherným výhledem... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 malajsie-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Vietnam
dovolenou v Malajsii doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás