OBŘÍ KVĚTY RAFFLESIE

 V tropických deštných pralesích na Borneu se můžete setkat s největším květem na světě. Je jím rafflesie, což je vlastně parazitická rostlina. Nemá žádné listy, stonek či kořeny. Květy vyrůstají přímo z kořene či kmene hostitelské liány rodu Tetrastigma z čeledi révovitých, z níž získávají veškeré živiny. Dosahují cca 0,5-1 m a 9-11 kg dle druhu. Květou jen velmi krátce, a to pár dnů, cca týden. Mají vždy 5 okvětních listů s jakýmisi bílými bradavicemi. Jsou velmi vzácné, proto není tak jednoduché je vidět - prakticky jedinou variantou zůstává najmout si místního průvodce.

Květ vyrůstá z poupěte o průměru cca 16 cm, připomínající hlávku zelí. Než se stane květem, trvá mu to cca 9-12 měsíců! Rafflesie se může "pyšnit" i silným zápachem, který připomíná hnijící maso. Postupem času zápach slábne, květ černá a shnije. Rostliny jsou jednopohlavní, tj. buďto samčí nebo samičí. Opylení, tj. přenesení pylu na blizny, zajišťují mouchy přilákané zápachem. S rozmnožováním to tedy rafflesie nemá vůbec jednoduché - v dostatečné blízkosti musí být ve stejnou dobu samčí i samičí květ. Plodem rafflesie je bobule obsahující malá semena. Ty rozšlapou a roznesou zvířata (prasata, veverky,...) a mohu tak po drahně dlouhé době opět vykvést nové květy...

Rafflesie byla pojmenována po Thomasu Rafflesovi, zakladateli Singapuru, který ji objevil a popsal. Existuje jí méně než 20 druhů, je ohrožená vyhynutím. Místní obyvatelé považují rafflesie za posvátné, mohou se používat i v lidovém léčitelství.


Gunung Gading národní park

Gunung Gading národní park

Na Borneu se vyskytuje největší květina na světě... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 malajsie-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Vietnam
dovolenou v Malajsii doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás