MALAJSKÝ TYGR

Ne nebudeme se zde bavit o zástupci zvířecí říše:-). Řeč je samozřejmě o Sandokanovi, hrdinovi, který je doma na televizní obrazovce, i když o sobě říká, že pochází z Bornea a na své výpravy vyráží z ostrůvku Mompracem. Kdo dospíval v 70. a 80. letech, toho nemohlo minout sledování italského seriálu o Sandokanovi, pirátovi, který bojuje proti koloniální nadvládě zosobněné Jamese Brookem, tzv. rádžou ze Sarawaku. Původními vládci totiž bývala Sandokanova rodina, která byla vyvražděna. Nyní mstí nejen je, ale samozřejmě má jako romantický hrdina i ušlechtilý cíl navrátit vládu domorodému obyvatelstvu. Zajímavé je, že Sandokan, jakýsi malajský Robin Hood, je jen fikcí, i když snad jeho předobrazem mohl být nějaký malajský náčelník, kdežto Brit James Brook skutečně žil. Ve skutečnosti však se zasadil o rozvoj oblasti a místním obyvatelstvem byl přijat kladně.

Sandokana stvořil italský spisovatel Emilio Salgari, přičemž první jeho novela o tomto tzv. Malajském tygrovi spatřila světlo světa již v r. 1895. Nakonec jich o Sandokanovi napsal 11 a po jeho smrti se na něho snažili navázat i další spisovatelé a vznikala další Sandokanova dobrodružství. Jedním z nich byl i syn původního tvůrce. Co se týká samotného Salgariho, ten se bez úspěchu pokoušel stát námořním důstojníkem, leč lépe mu šlo psaní a vrhl se proto na spisovatelskou dráhu, čímž mohl cestovat alespoň "na papíře". Jeho dobrodružná díla se odehrávají nejen na Borneu, ale třeba v Karibiku, na Bermudách, Divokém Západě apod. Stejně jako nebyl dobrým námořníkem, nebyl ani dobrým obchodníkem - vydavatelé jeho děl vydělávali, kdežto jeho existenční problémy dovedly až k sebevraždě. Chtěl být jedním ze svých hrdinů a umět bojovat proti vykořisťovatelům? Možná ano, ale dokázal to jen na papíře...

V českých zemích vyšla první publikace o Sandokanovi již v r. 1906. Kromě již zmiňovaného seriálu vzniklo i několik filmů o Sandokanovi a v 90. letech i animované seriály.

Když už mluvíme o Sandokanovi, musíme se samozřejmě zmínit i o Marianně, perle z Labuanu, lásce Sandokana. A nesmíme zapomenout ani na Sandokanova souputníka, Portugalce Yaneze de Gomera.

Sandokan, Sandokan... Připomeňte si znělku seriálu zde, nostalgie zaručena:-).


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 malajsie-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Vietnam
dovolenou v Malajsii doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás