BRITSKÁ KOLONIÁLNÍ ARCHITEKTURA V MALAJSII

Koloniální nadvláda Britů, která zde trvala až do r. 1957, zanechala v malajské architektuře svou nesmazatelnou stopu. Můžeme zde vysledovat především 4 styly - maurský, neoklasicistní, novogotický a tudorovský, i když docházelo samozřejmě i k různému spojení stylů.

Britští architekti v reakci na islámskou tradici Malajsie navrhli některé budovy v maurském stylu. Nejkrásnějšími příklady jsou Budova sultána Abdula Samada (1897, vládní budova v době vzniku, dnes soud, jedna z nejfotografovanějších dominant města) či Stará pošta (1894) v Kuala Lumpur. Z 20. století pochází v Kuala Lumpur např. bývalá budova Vlakového nádraží (1910) a naproti stojící budova Železniční administrativy (1917). Architekt posledních dvou uvedených památek sbíral inspiraci v severní Indii, kde předtím působil.

Elegantní klasicistní styl budov opatřených typickými sloupy s dórskými, jónskými a korintskými hlavicemi působí velmi majestátně a byly jím vystavěny např. Městská rada v Georgetownu na Penangu (1879), Městská rada/Policejní ředitelství v Klang (1910, dnes Královské muzeum) či Státní knihovna v Seremban (dříve Státní sekretariát, 1912).

Typický anglický tudorovský styl vyznačující se velkými dřevěnými trámy v hrázděné zdi je zastoupen v Kuala Lumpur dvěma klubovými budovami, které byly postaveny jako místa setkávání vzdělaných a vysoce postavených členů společnosti. Je jím Royal Selangor Club (založeno 1884, přestavba 1910) a Selangor Chinese Club (1929). Tyto stavby se staly vzorem obdobných klubů po celé zemi. Také mnohé usedlosti v Malajsii (např. v Cameron Highlands), z nichž jsou dnes třeba hotely, jsou typickými stavbami tudorovského stylu.

V novogotickém slohu jsou postaveny především církevní stavby. V Kuala Lumpur to jsou např. Kostel sv. růžence (1903), Katedrála Panny Marie (1894), presbyteriánský Kostel sv. Ondřeje (1918). Světskou stavbou, která je kombinací novogotiky a tudorovského stylu, je zámek Carcosa Seri Negara na kopci v Kuala Lumpur. Budova byla vystavěna jako sídlo pro Franka Swettenhama r. 1897 (pozdější britský guvernér). Dnes patří malajské vládě a nachází se zde hotel, v kterém bydlela i britská královna Alžběta II.

Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 malajsie-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Vietnam
dovolenou v Malajsii doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás